Makarony w przeróżnych postaciach i kombinacjach to jedno z ulubionych dań wielu osób.

Są smaczne i przede wszystkim bardzo zdrowe, bowiem makaron znajduje się na 3 poziomie Piramidy zdrowia. Dlatego też już od najmłodszych lat wpajamy dzieciom wiedzę, jak prowadzić zdrowy styl życia.

Koniec października to szczególny czas dla wszystkich wielbicieli makaronu z uwagi na ustanowiony 25 listopada Światowy Dzień Makaronu. W najmłodszej grupie przedszkolnej obchodziliśmy go 3 listopada br. przygotowując się równocześnie do spotkania z Jeżynką. Zajęcia rozpoczęliśmy od oglądania filmu edukacyjnego, dzięki któremu wirtualnie odwiedziliśmy Włochy, gdyż według danych IPO (Międzynarodowej Organizacji Makaronu), najwięcej pasty zjada statystyczny Włoch, co nie jest wielką niespodzianką. Rozmawialiśmy również o pysznych daniach z makaronu w roli głównej przyrządzanych w naszych domach. Przedszkolaki poznały ciekawostki makaronowe, jego wygląd, nazwy i zastosowanie, a także porównywały kształty i kolory poprzez dotyk i wzrok.

Nie zabrakło również zabaw makaronowych, które są świetnymi ćwiczeniami, uczą cierpliwości i precyzji ruchów, a przy tym dostarczają sporo radości. Najwięcej radości sprawiła dzieciom praca plastyczno- techniczna „Makaronowy jeżyk” oraz łowienie „makaronowych rybek” za pomocą słomek. Maluszki uwielbiają takie zajęcia, gdy z niczego powstaje coś, a przy tym się uczą i doskonale bawią.

Opracowała: Barbara Trybus