„Na świętego Marcina najlepsza gęsina”, czyli kultywowanie tradycji świętomarcińskiej w oddziale I

Gęsia tradycja w Polsce jest długa, sięga bowiem siedemnastego wieku i wiąże się z nią wiele zwyczajów. Przedszkolaki z oddziału I, nie tylko próbowały rozwikłać zagadkę, czym jest tradycja ale także z zapałem wzięły udział w jej kultywowaniu.

A dlaczego Marcin i gęś? Na to pytanie odpowiedź przedszkolacy otrzymali słuchając legendy o św. Marcinie. Trzeba wiedzieć, że święty Marcin, patron żołnierzy i ubogich urodził się na Węgrzech. Historia opisuje św. Marcina jako wspomożyciela ubogich - podobno obdarował własnym płaszczem napotkanego żebraka. Następnie został duchownym. Aby uniknąć mianowania biskupem ukrył się przed wysłannikami papieża, ale jego obecność zdradziły hałasujące gęsi. Święty przyjął sakrę, a na jego pamiątkę - 11 listopada - spożywa się gęsinę właśnie. Należy przy tym pamiętać, iż gęsina to produkt sezonowy, co więcej - jest najzdrowszym drobiem.

Wyposażeni w wiedzę przystąpiliśmy zatem z wielkim apetytem do samodzielnego przygotowania niecodziennego posiłku jakim były burgery z gęsiną w roli głównej. Nasi najmłodsi wychowankowie nie zapomnieli przy tym o codziennej porcji warzyw oraz koniecznych czynnościach higienicznych.

Było smacznie, zdrowo i kolorowo :)

opracowała: Barbara Trybus