Dnia 18.03.2019r. dzieci z kółka plastycznego pojechały na wycieczkę do Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dla uzdolnionych plastycznie przedszkolaków odbyły się tam pierwsze warsztaty ceramiczne – lepienie z gliny. Warsztaty poprowadziła dr Izabela Żuławnik, która o rzeźbie wie chyba wszystko. Na wstępie spotkania pani Izabela pokazała dzieciom, jak ciekawe i piękne rzeczy można wyrzeźbić i to nie tylko z gliny. Wytłumaczyła również wszystkim czym jest rytm w sztuce plastycznej. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana jako materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, rzeźbienia. Dzieci dowiedziały się, co to jest rzeźba i płaskorzeźba i zostały zachęcone do samodzielnego wykonania płaskorzeźby z zachowaniem rytmu. Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła, dzieci były zachwycone. Wałkowały glinę, a następnie robiły rytmiczne ozdoby zwykłymi przedmiotami, np. plastikowym nożykiem. Przedszkolaki z ogromnym zapałem ugniatały, wałkowały i kroiły kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Pani Izabela wraz ze swoimi studentami udzielała instrukcji, odpowiadała na wiele pytań dzieci i pomagała nieco w tworzeniu. Efektem twórczej pracy były piękne formy, z których pani Izabela zrobiła odlewy gipsowe. Na warsztatach wszyscy świetnie się bawili. Zajęcia pełne twórczej aktywności dały dużo radości i satysfakcji dzieciom. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na drugą część warsztatów w Instytucie Sztuk Pięknych.

Opracowała: Kamila Tombarkiewicz