W dniu 20 lutego 2020 r. w oddziale IV – muzycznym odbyły się zajęcia dotyczące tradycji karnawałowych związanych z dniem - Tłusty Czwartkek. Dzieci dowiedziały się, że Tłusty Czwartek – to ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału.

W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami – w niektórych rejonach Polski zwanych chrustami. W regionie podkrakowskim tłusty czwartek znany jest także jako „Combrowy Czwartek” i wtedy było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących.
Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Tłusty Czwartek” Władysława Broniewskiego oraz piosenki „Przepis na pączki”. Układały papierowe pączki na półce, od największego do najmniejszego; porównywały liczebność pączków w obręczach i dobierały odpowiednią cyfrę do ich ilości. W ten sposób zostały zachęcone do samodzielnego wykonania wypieków. Potem ich sprawne rączki lepiły z masy solnej pączki i wałkowały kroiły i formowały faworki. Następnie odbyły się wesołe zabawy, śpiew i tańce przy muzyce. W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło pączków. Panie kucharki przygotowały słodki poczęstunek. Zadbały tym samym o świetlaną przyszłość przedszkolaków, bo jak głosi jeden z przesądów, kto w tłusty czwartek zje, choć jednego pączka temu będzie się w życiu dobrze wiodło.

Opracowała: Barbara Kowalczyk