W dniu 18 lutego z oddziału IV i V oraz w dniu 19 lutego z oddziału III i II odbyła się autokarowa wycieczka przedszkolaków, małych przyrodników Przedszkolnego Koła LOP „Baba Jaga” do siedziby Parków Krajobrazowych w Kielcach oraz Nadleśnictwa Kielce.

Na miejscu czekali na nas leśnicy, którzy zajmują się prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci. Podczas zajęć pt. „Jak należy chronić przyrodę” - dzieci pracowały w dwóch grupach. Na początku zajęć układały puzzle „Mapa województwa świętokrzyskiego”. Następnie odbyła się rozmowa z dziećmi dotycząca ochrony przyrody i jej składników np. rośliny - dziewięćsił oraz zwierzęta - popielica. Kolejnym etapem zajęć było oglądanie przyrodniczego filmu „A wszystko zaczęło się od Mańka” - to opowieść o małej popielicy szarej, która trafiła do siedziby Parków Krajobrazowych w 2015 r. Dzieci zapoznały się z wyglądem zwierzątka jego sposobem odżywiania i zwyczajami. Dowiedziały się, że jest największym śpiochem wśród zwierząt (od 9 do 10 miesięcy). Oglądały popielice „Mańka”, „Bułeczkę’ i inne przebywające w pomieszczeniu, które nie mogą już żyć na wolności. Następnie mali przyrodnicy oglądali wystawę zwierząt leśnych takich jak: lis, gronostaj, kuna, sarna, był także bocian czarny i biały, wrona, sroka, sowa, puszczyk, dzięcioł i wiele innych. Dotykały różnych faktur wykonanych z futer zwierząt. Poznały pnie różnych drzew, dotykały kory, przytulały się do drzew. Oglądały film o sposobach długotrwałego przechowywania nasion w Banku Nasion – przechowywanie nasion w niskich temperaturach, zasuszanie. Dowiedziały się, że w banku nasion przechowuje się nasiona – w ten sposób zapobiega się wyginięciu roślin gatunków zagrożonych. Podsumowaniem zajęć była „burza mózgów” na temat „W jaki sposób dzieci mogą chronić przyrodę?”, „Dlaczego jedno drzewo jest uśmiechnięte, a drugie płacze?” Pojawiały się odpowiedzi dzieci, oto niektóre z nich, że wrzucamy papierki do kosza; zabieramy ze sobą wszystkie brudy, które przynieśliśmy do lasu; nasze papierki mogą wystraszyć zwierzęta; małe zwierzątka mogą wejść do kartonika po sokach i z niego nie wyjdą, bo im się nóżki przykleją do resztek soku; nie łamiemy gałęzi; nie hałasujemy; nie płoszymy zwierząt. Na dworze dzieci mogły zobaczyć i nakarmić orzechami wiewiórkę oraz pobawić się w sieci pajęczej. Na zakończenie zajęć mali przyrodnicy od leśników otrzymali książeczki „Puszysta popielica – nocny duszek lasów” wydana przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe, dzięki której będą mogli utrwalić wiadomości dotyczące popielicy szarej i poznać życie innych gryzoni z rodziny popielicowatych.

Opracowała: Barbara Kowalczyk